شعار سال
 
 یعقوب هوشیار
دکتر یعقوب هوشیار
شهردار تبریز
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی و معماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمایی استفاده از سامانه مهندسین ناظر جدید
 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 
 
 تصدیق گواهی
 
 نظام پیشنهادات
 
تاریخ : شنبه 8 مرداد 1401     |     کد : 713

فعالیت دفاتر شرکت های دانش بنیان در اماکن مسکونی بلامانع شد

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز از اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب 1401 و اصلاح ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و ابلاغ آن توسط شهردار تبریز به مناطق دهگانه کلانشهر تبریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، محمد عزتی از اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب 1401 و همچنین اصلاح ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و ابلاغ آن توسط شهردار تبریز به مناطق دهگانه کلانشهر تبریز خبر داد.
وی در تشریح این قانون گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان در راستای اجرای اصل يكصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران و به صورت طرح، مورد تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای محترم نگهبان قرار گرفته است و به موجب بند الف ماده 6 آن «فعالیت شرکت های دانش بنیان در اماکن مسکونی» بلامانع خواهد بود.
معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز افزود: بر همین اساس؛ «دفتر شرکت های دانش بنیان» به فهرست مصادیق فعالیت های مجاز در اماکن مسکونی (ماده 55 قانون شهرداری ها) مانند: دفتر وکالت، مطب پزشکان، دفتر اسناد رسمی و ... اضافه شده است. لذا فعالیت آن دسته از شرکت های دانش بنیان که به صورت رسمی از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی شوند، در اماکن مسکونی بلامانع بوده و این شرکت ها میتوانند از کلیه شرایط و ضوابطی که برای اماکن اداری در نظر گرفته شده است بهره مند شوند.
همچنین متن ابلاغیه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بدین شرح می باشد: 
با عنایت به اصلاح تبصره ذیل بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری در بند الف ماده ۶ قانون جهش تولید دانش بنیان (مصوب ۱۱/۰۲/۱۴۰۱) و مجاز شمردن استقرار "دفتر شرکت های دانش بنیان" در "منطقه غیر تجاری"، اعلام می شود که شهرداری ها مجاز هستند که با تقاضای استقرار شرکت های دانش بنیان در محیط های غیر تجاری موافقت کنند. بر اساس رویه کنونی شناسایی شرکت های واجد صلاحیت به عنوان شرکت دانش بنیان، ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسّسات دانشبنیان توسط معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری انجام می شود و اطلاعات رسمی درباره فرایندها، حمایت ها، مقررات و ضوابط حمایت از این شرکت ها در تارنمای "مرکز شرکتها و مؤسسات دانش بنیان" قابل دسترس است.
بر اساس مقررات اعلام شده ،" استفاده از هرگونه حمایتهای قانونی، منوط به استعلام دستگاه اجراکننده حمایت از دبیرخانه کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان و تأیید آن از سوی این دبیرخانه میباشد".
بر این اساس موافقت شهرداری با تقاضای متقاضیانی که شرکت خود را در زمره شرکت های دانش بنیان، اعلام می کنند، منوط به وجود نام شرکت متقاضی در فهرست شرکت های دانش بنیان یا معرفی نامه رسمی از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر داشتن صلاحیت شرکت به عنوان دانش پایه است.


PDF چاپ چاپ