شعار سال
 
 یعقوب هوشیار
دکتر یعقوب هوشیار
شهردار تبریز
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی و معماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمایی استفاده از سامانه مهندسین ناظر جدید
 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 
 
 تصدیق گواهی
 
 نظام پیشنهادات
 
تاریخ : چهارشنبه 5 مرداد 1401     |     کد : 712

موفقیت نظام شهرسازی در گرو رعایت قوانین و ضابطه مندی شهروندان

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز در نشست هماهنگی قرار خدمت شهرداری منطقه 10 بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی ضوابط و مقررات شهرسازی به شهروندان در راستای موفقیت نظام شهرسازی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، نشست هماهنگی قرار خدمت شهرداری منطقه 10 با محوریت بررسی و احصای مسائل حوزه شهرسازی و معماری جهت طرح در دهمین نشست قرار خدمت، با حضور معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز، مدیرکل امور شهرسازی، شهردار منطقه، مدیران و سایر کارشناسان ستادی و منطقه ای برگزار شد.
در این نشست معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز با اشاره به تراکم و نوع بافت شهری در این منطقه گفت: شهرداری منطقه 10 همواره در معرض ساخت و سازهای غیرمجاز بوده و آمار سکونتگاه های غیررسمی در این منطقه نیز گواه بر این مسئله است.
وی افزود: ضروریست تا از روش های متفاوتی نسبت به سایر مناطق در جهت کنترل و پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز استفاده شود که در همین راستا موضوع فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی ضوابط و مقررات شهرسازی به شهروندان نقشی بسیار چشمگیری در این منطقه به نسبت سایر مناطق خواهد داشت.
عزتی ادامه داد: شهرسازی صرفا مفهومی کالبدی نیست بلکه ریشه شهرسازی با مردم پیوند خورده و تصور آن بدون حضور و مشارکت مردمی ناممکن است. ما باید مردم را به سمت ضابطه مندی سوق دهیم و با اطلاع رسانی های صحیح و مناسب شاهد رعایت مقررات ساخت و ساز توسط شهروندان باشیم و آنموقع است که می توانیم بگوییم در نظام شهرسازی موفق شده ایم.
او همچنین به ضرورت تقویت واحد های کنترل ساختمان و تخلف یابی تاکید کرد و گفت: کنترل مضاعف پروانه های صادره امری مستمر و کاربردی در راستای پیشگیری از تخلفات ساختمانی است و کارشناسان این حوزه بایستی با حساسیت بالایی به این موضوع اهتمام داشته باشند.
در ادامه این نشست موسی زارعی شهردار منطقه 10 و سایر مدیران و کارشناسان حوزه شهرسازی این منطقه، به تشریح مسائل و مشکلات در سطح منطقه پرداختند.
تعیین تکلیف گذر پیشنهادی طرح تفصیلی در محله تاریخی سرخاب، تعیین وضعیت احیای میدان تاریخی صاحب آباد و بازارچه صاحب الامر، تعیین تکلیف اراضی واقع در کاربری های عمومی سطح حوزه، املاک قولنامه‌ای و ... از جمله موارد مطروحه در این نشست بود که مورد بررسی تخصصی و کارشناسی قرار گرفت.PDF چاپ چاپ