شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای
 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 Covid 19
 
 تصدیق گواهی
 
 نظام پیشنهادات
 
تاریخ : شنبه 20 دي 1399     |     کد : 542

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز طرح کرد:

ضرورت مشارکت همگانی در فرآیند شکل‌گیری و اجرای نما

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز گفت: همراهی و همسویی مردم، مراکز آموزشی و نهادهای دخیل در فرآیند شکل گیری و اجرای نما ضرورت معماری شهری امروز است.

به گزارش شهریار، محمد عزتی به عنوان رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران در افتتاحیه دومین همایش ملی و نمایشگاه نما، طراحی، اجرا، مصالح و صنایع وابسته که در محل دائمی نمایشگاههای شهرداری تهران بوستان گفتگو برگزار شد، اظهار داشت: تعدد مراکز نظارتی باعث شده است که اجراکنندگان نمای ساختمان‌ها برای کسب مجوز دچار سرگردانی شوند.

او افزود: در گذشته آن‌قدر نما بی‌اهمیت بود که وقتی کسی خانه‌ای می‌ساخت در صدور مجوز پایان کار از او تعهد می‌گرفتند که نما را اجرا کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز با اشاره به مشکلات طراحی و معماری شهری علی رغم وجود قوانین و ضوابط اجرای نما در کشور عنوان کرد: رشد شهری امروزه  فروکش کرده است و دیگر جمعیتی به شهرها نمی‌آیند و به نظر یکی از مشکلات این است که نهادهای متعددی نما را کنترل می‌کنند که باعث سرگردانی مجریان نما می‌شود و از طرفی سازندگان یکی از مشکلات را دستوری بودن نما می‌دانند.

او با تأکید بر تغییر سیستم آموزشی در معماری گفت: امروز با مدرک‌گرایی مواجه هستیم از طرفی تنوع مصالح زیاد و اغتشاش هم زیاد شده است؛ یعنی باید روش آموزش را اصلاح کنیم.

عزتی تأکید کرد: نمای درونی سلیقه خود شهروند بوده، اما نمای بیرونی حقوق عمومی است که  به‌ اندازه خود معماری اهمیت دارد.

او با انتقاد از حفظ حاکمیت تمام قوانین مصوبه بر ضرورت اصلاح و بازنگری در این رویکرد تأکید کرد و اعلام داشت:  باید در این راه مردم و شهروندان را به عنوان مخاطبین و ذینفعان اصلی همراه کرده و آموزشهای لازم را در اختیار سازندگان قرار  بدهیم؛ درعین حال در تهیه طرح‌های توسعه شهری پیوست‌های مربوط به طراحی شهری و منظر شهر نیز تهیه و ابلاغ گردند تا شاهد همسویی بدنه اجرایی و سایر گروه های ذینفع باشیم.

در پایان مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه و همایش نما، با حضور عزتی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران و معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از طرح کمپین نما هویت شهر ما، که قبلاً توسط پیروز حناچی شهردار تهران در تهران رونمایی شده بود برای اجرای کشوری این کمپین در سال ۱۴۰۰ رونمایی شد.

این همایش از سوی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و مجتمع رسانه ای راه و ساختمان، با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، شهردار تهران، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و تنی چند از مسئولین اجرایی کشور در امر ساخت و ساز، اساتید دانشگاه و مهندسین معمار و شهرساز، روز سه شنبه مورخ ۹۹/۱۰/۱۶ در محل نمایشگاه های شهرداری تهران برگزار شد و بزرگترین نمایشگاه نماهای شاخص کشور نیز در حاشیه این همایش در حال برگزاریست و مورد استقبال گسترده مهندسان، تولیدکنندگان، واردکنندگان مصالح نما، شهرک سازان، انبوه سازان و مجموعه های خدماتی فعال در امر نما قرار گرفته است.


PDF چاپ چاپ