شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای

 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 Covid 19
 
 تصدیق گواهی
 
 نظام پیشنهادات
 
تاریخ : چهارشنبه 4 تير 1399     |     کد : 528

انتخاب تبریز به عنوان یکی از شهرهای منتخب برای پایلوت شهر دوستدار کودک

 

پیرو جلسه کمیته ملی هماهنگی شهر دوستدار کودک در وزارت کشور و در چارچوب همکاری‌های مشترک این وزارتخانه با یونیسف برای اجرای ابتکار جهانی شهرهای دوستدار کودک در ایران، تبریز به عنوان یکی از شهرهای منتخب برای پایلوت شهر دوستدار کودک انتخاب شد. شهر تبریز اقدامات لازم را با هماهنگی کمیته ملی شهر دوستدار کودک مستقر در مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور در قالب زمانبندی توافق شده، انجام خواهد داد.

شهر دوستدار کودک، شهر یا اجتماع محلی است که در آن نظرها، نیازها، اولویتها و حقوق کودک، بخشی جدایی ناپذیر از سیاست‌ها، برنامه ها و تصمیم‌های عمومی باشد. چشم انداز ابتکار شهر دوستدار کودک یونیسف این است که «همه کودکان و جوانان باید بتوانند از کودکی و جوانی خود لذب ببرند و از طریق احقاق حقوق خود در شهرو اجتماع محلی‌شان، توانایی‌های بالقوه خود را به طور کامل به فعل درآورند.» این ابتکار، با حمایت دولت‌های ملی و محلی، سازمان‌های مردم نهاد، بخش خصوصی، رسانه‌ها، دانشگاه ها و با همکاری یونیسف، بیش از 30 میلیون کودک را در 3000 شهر و جامعه محلی در بیش از چهل کشور تحت پوشش قرار داده است.

شایان ذکر است که دریافت نشان و برند شهر دوستدار کودک یونیسف زمانی صورت می گیرد که شهر مورد نظر چرخه شهر دوستدار کودک را به صورت موفقیت آمیز تکمیل کرده باشد. در مرحله پایلوت، شهرها به عنوان «شهر دوستدار کودک» به رسمیت شناخته نشده و نشان یا عنوان رسمی دریافت نمی کنند.

عزتی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، با اعلام این خبر افزود: مسئولین شهری امانتدار کالبد و روح شهر برای فرزندان این خاک هستند و امید آن می رود در سایه همت و تلاش خویش و با مشارکت خود کودکان، میراثی غنی و آباد برای آنان به یادگار بگذارند.

وی با اشاره به اینکه کودکان شهر تبریز با جمعیتی بالغ بر 420 هزار نفر، بیش از یک چهارم از جمعیت این شهر را به خود اختصاص داده اند؛ اظهار داشت دستیابی به افتخار انتخاب شهر تبریز به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک در نتیجه تلاشهای مجموعه شهرداری تبریز و استقرار امور شهر دوستدار کودک و شروع به فعالیت شورای اجرایی شهر دوستدار کودک از سال 97 به مسئولیت معاونت شهرسازی و معماری و همکاری کلیه معاونت های دخیل شهرداری، همراهی سمن های فعال و توانمند تبریز، همگامی ارگان های دولتی مرتبط و ارائه گزارش موفق از عملکرد شهرداری، میسر شده است. از جمله مهم ترین اقدامات تبریز در این راستا می توان به افزودن لزوم تحقق شهر دوستدار کودک به برنامه پنجساله چهارم شهرداری تبریز، پیگیری و تخصیص بودجه مستقل در بودجه سال 98 و بالاخص سال 99 شهرداری برای این مهم، تدوین ضوابط الزام آور برای احداث و تجهیز اتاق مادر و کودک بر اساس استاندارد ملی ایران در کاربری های شهری به عنوان پیشرو در کشور، اجرای پروژه های مشارکتی طراحی شهری با کودکان، طراحی و اجرای پارک های اختصاصی برای کودکان و یا با لحاظ نیازهای کودکان و اقدامات عمرانی و فرهنگی گسترده برای کودکان اشاره نمود.


PDF چاپ چاپ