شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای

 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 تصدیق گواهی
 
تاریخ : يکشنبه 20 مرداد 1398     |     کد : 462

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز: تصویب لایحه صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای و حذف استعلامات غیرضروری توسط شورای اسلامی کلانشهر تبریز

درراستای تسهیل فرایند صدور پروانه ساختمانی و کاهش بروکراسی اداری، لایحه پیشنهادی معاونت شهرسازی و معماری در خصوص صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای توسط شورای اسلامی کلانشهر تبریز تصویب شد.

درراستای تسهیل فرایند صدور پروانه ساختمانی و کاهش بروکراسی اداری، لایحه پیشنهادی معاونت شهرسازی و معماری در خصوص صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای توسط شورای اسلامی کلانشهر تبریز تصویب شد.

به گفته دکتر محمد عزتی: در راستای تسهیل فرایند صدور پروانه ساختمانی و کاهش بروکراسی اداری، «صدور پروانه ساختمانی به صورت دو مرحله ای» در جلسه علنی مورخ 98/05/20 شورای اسلامی شهر تبریز تصویب شد تا گامی مهم در تغییر فرایند سیستم صدور پروانه ساختمانی برداشته شود.

وی با اشاره به مشکلات روند فعلی صدور پروانه های ساختمانی و شکل جدید صدور پروانه‌های ساختمانی گفت: اولین مرحله، پروانه شهرسازی  است که در آن همه اطلاعات شامل ضوابط، نوع ملک و کاربری مورد نیاز ثبت شده و تا یک سال دارای اعتبار است و بعد از یک سال نیز عوارض پرداختی برای زیربناهای قید شده در پروانه شهرسازی مشمول افزایش نشده و به مدت یک سال دیگر تمدید می¬شود. وی تاکید کرد: این مرحله به عنوان مجوزی برای ساخت و ساز نمی باشد.

معاون شهرسازی و معماری خاطر نشان کرد: دومین پروانه مربوط به پروانه ساخت‌ است که پس از تایید نقشه‌های ساختمانی و اجرایی در سازمان نظام مهندسی و معرفی مهندسین ناظر و اخد استعلامات قانونی صادر می شود و مجوز آغاز عملیات اجرایی و ساخت و ساز پس از اخذ پروانه ساخت است.

دکتر عزتی ادامه داد: در مصوبه صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای قید شده است كليه دستگاه ها مکلفند در پايان هر سال طرح ها و حرایم خود را بعد از تصویب در مراجع قانونی از جمله کمیسیون ماده 5 به شهرداري اعلام نمايند و صرفاً استعلام های قانونی مربوط به بیمه تامین اجتماعی و  ثبت اسناد اخذ خواهد شد و سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز مکلف است با کاهش بروکراسی از طریق ایجاد ابزارهای اداری و خدمات غیرحضوری، زمان رسیدگی و کنترل نقشه ها را به حداقل برساند.

وی اظهار امیدواری کرد که با صدور پروانه ساختمانی دومرحله ای و حذف استعلامات غیرضروری، شهروندان بتوانند از مزایای آن از جمله حذف مراجعه‌های پی‌در‌پی به ادارات وسازمان‌های مختلف، فرصت کافی و بهتر نسبت به جذب سرمایه جهت احداث بنا، نزدیک شدن زمان ارائه خدمات مهندسی و دریافت حق الزحمه مهندسی، بهره مندی از مزایای تخفیف صدور پروانه، دور ماندن از افزایش عوارضات تورم  تا مدت تعیین شده، صرفه جویی در وقت و هزینه و... بهره‌مند شوند.


ساناز نجدپور