شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای

 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 مسابقه تهران شفاف
 
 تصدیق گواهی
 
 نظام پیشنهادات
 
تاریخ : يکشنبه 20 مرداد 1398     |     کد : 462

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز: تصویب لایحه صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای و حذف استعلامات غیرضروری توسط شورای اسلامی کلانشهر تبریز

درراستای تسهیل فرایند صدور پروانه ساختمانی و کاهش بروکراسی اداری، لایحه پیشنهادی معاونت شهرسازی و معماری در خصوص صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای توسط شورای اسلامی کلانشهر تبریز تصویب شد.

درراستای تسهیل فرایند صدور پروانه ساختمانی و کاهش بروکراسی اداری، لایحه پیشنهادی معاونت شهرسازی و معماری در خصوص صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای توسط شورای اسلامی کلانشهر تبریز تصویب شد.

به گفته دکتر محمد عزتی: در راستای تسهیل فرایند صدور پروانه ساختمانی و کاهش بروکراسی اداری، «صدور پروانه ساختمانی به صورت دو مرحله ای» در جلسه علنی مورخ 98/05/20 شورای اسلامی شهر تبریز تصویب شد تا گامی مهم در تغییر فرایند سیستم صدور پروانه ساختمانی برداشته شود.

وی با اشاره به مشکلات روند فعلی صدور پروانه های ساختمانی و شکل جدید صدور پروانه‌های ساختمانی گفت: اولین مرحله، پروانه شهرسازی  است که در آن همه اطلاعات شامل ضوابط، نوع ملک و کاربری مورد نیاز ثبت شده و تا یک سال دارای اعتبار است و بعد از یک سال نیز عوارض پرداختی برای زیربناهای قید شده در پروانه شهرسازی مشمول افزایش نشده و به مدت یک سال دیگر تمدید می¬شود. وی تاکید کرد: این مرحله به عنوان مجوزی برای ساخت و ساز نمی باشد.

معاون شهرسازی و معماری خاطر نشان کرد: دومین پروانه مربوط به پروانه ساخت‌ است که پس از تایید نقشه‌های ساختمانی و اجرایی در سازمان نظام مهندسی و معرفی مهندسین ناظر و اخد استعلامات قانونی صادر می شود و مجوز آغاز عملیات اجرایی و ساخت و ساز پس از اخذ پروانه ساخت است.

دکتر عزتی ادامه داد: در مصوبه صدور پروانه ساختمانی دو مرحله ای قید شده است كليه دستگاه ها مکلفند در پايان هر سال طرح ها و حرایم خود را بعد از تصویب در مراجع قانونی از جمله کمیسیون ماده 5 به شهرداري اعلام نمايند و صرفاً استعلام های قانونی مربوط به بیمه تامین اجتماعی و  ثبت اسناد اخذ خواهد شد و سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز مکلف است با کاهش بروکراسی از طریق ایجاد ابزارهای اداری و خدمات غیرحضوری، زمان رسیدگی و کنترل نقشه ها را به حداقل برساند.

وی اظهار امیدواری کرد که با صدور پروانه ساختمانی دومرحله ای و حذف استعلامات غیرضروری، شهروندان بتوانند از مزایای آن از جمله حذف مراجعه‌های پی‌در‌پی به ادارات وسازمان‌های مختلف، فرصت کافی و بهتر نسبت به جذب سرمایه جهت احداث بنا، نزدیک شدن زمان ارائه خدمات مهندسی و دریافت حق الزحمه مهندسی، بهره مندی از مزایای تخفیف صدور پروانه، دور ماندن از افزایش عوارضات تورم  تا مدت تعیین شده، صرفه جویی در وقت و هزینه و... بهره‌مند شوند.


ساناز نجدپور