شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای

 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 مسابقه تهران شفاف
 
 تصدیق گواهی
 
 نظام پیشنهادات
 
تاریخ : سه شنبه 4 تير 1398     |     کد : 448

شهر دوستدار کودک، یک شهر ثروتمند برای آیندگان قلمداد می شود

شهر دوستدار کودک، یک شهر ثروتمند برای آیندگان قلمداد می شود

نماینده یونیسف در ایران نیز که برای سومین بار به شهر تبریز سفر می کند از ساماندهی طرحهای کودک محور توسط شورای شهر و شهرداری تبریز ابراز خرسندی کرد و گفت: طرح شهرهای دوستدار کودک حدود ۲۳ سال پیش پایه گذاری شده و سه هدف اطمینان برای دسترسی کودکان به امکانات شهری، حصول اطمینان از اینکه زمان کافی برای لذت بردن کودکان از زندگی وجود دارد و اینکه کودکان در سطح شهر از آلودگی هوا، حمل و نقل و خشونت مصون باشند را دنبال می کند.
 

ویل پارکس، ادامه داد: در ایران از شهرهای مختلف دیدن می کنیم تا از سطح پیشرفت اهداف این طرح مطلع شویم، تبریز پتانسیل بسیار بالایی در این مورد دارد و سوی دولت و انجمن های مردم نهاد اقدامات مناسبی انجام می‌شود و حتی اماکنی وجود دارد که به صورت خصوصی کودکان از خدمات مربوطه استفاده می کنند.

وی افزود: در تبریز باید برنامه‌ها در قالب و اقدامات سیستماتیک انجام شود و خلأهای مربوطه تکمیل شود زیرا اقداماتی که امروزه در حمایت از حقوق کودکان انجام می‌شود می‌تواند در مدت یک قرن آتی تاثیر خود را بگذارد.

پارکس، شهر دوستدار کودک را مبتنی بر همکاری و مساعدت شهرداری ها دانست و اضافه کرد: شهرها بستر مناسبی برای رشد اقتصادی کشورها هستند که آن هم بر روی رشد کودکان تاثیر می‌گذارد، لذا یونیسف بیش از ۷ دهه است که با ایران همکاری کرده و هیچ وقت مردم این کشور را ترک نکرده است.

نماینده یونیسف در کشورمان حوزه های سلامت، آموزش، تغذیه، رفاه و حمایت از کودکان در برابر خشونت و رشد نوجوانان و مشارکت آنها در جوامع را در سایه همکاری با دولت‌های جهان قلمداد کرد و گفت: کودکان باید بازی کرده و از فضای زندگی خود لذت ببرند، تمام کودکان بدون توجه به درآمد خانواده های خود بدون محدودیت باید به خدمات شهری دسترسی داشته باشند.

 

وی اظهار کرد: کودکان باید به امکانات اجتماعی برابر نیز دسترسی داشته باشند زیرا در شهرهای دوستدار کودک، مشارکت اقشار مختلف جامعه مدنظر ما بوده و باید بدانیم که کودکان چه چیزهایی را دوست دارند تا در شهرهایشان برای آنها فراهم شود.

پارکس با ذکر این نکته که تبریز می‌تواند یک شهر پیشرو در این زمینه بوده و برنامه های کودکان را در دستور کار خود قرار دهد اضافه کرد: باید یک تحلیل و آنالیز جامع از انواع کودکان خیابانی، معتاد، معلول، خاص و غیره تبریز تهیه شود تا بدانیم که چقدر به آسیب پذیری آنها توجه شده است، که اگر یک شهر را دوستان کودک ‌کنیم در واقع برای تمام اقشار مردم خوشایند بوده و شهری ثروتمند قلمداد می گردد. 

شایان ذکر است در پایان این نشست تخصصی، نشان ویژه تبریز از سوی شهین باهر به نماینده یونیسف در ایران اهدا شد. 


 


ساناز نجدپور