شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای

 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 تصدیق گواهی
 
تاریخ : چهارشنبه 28 فروردين 1398     |     کد : 435

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز: ۵۰ هکتار بافت ناکارآمد باید جابجا شود/ شهرداری تبریز در امر انبوه سازی دخالت مستقیم ندارد .

بیش از ۵۰ هکتار زمین مسکونی بافت ناکارآمد تبریز در مسیر حریم دکل ها، مسیل ها و تاسیسات شهری قرار دارد که باید جابجا شده و ساکنان آن در محل دیگری اسکان یابند.

محمد عزتی معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز در گفتگو با خبرنگار شهریار اعلام مطلب فوق، گفت: امروز بزرگترین دغدغه شهرها بافت های ناکارآمد از جمله فرسوده، حاشیه ای، تاریخی، روستایی و مسئله دار است و حل این موضوع مشکلاتی از جمله مالکیت را در پی دارد. 

وی ادامه داد: به دنبال این مشکلات، با حضور معاون محترم وزیر راه و شهرسازی جلسه ای در شهرداری تبریز برگزار شد و از جمله مسائلی که مطرح شد، بحث تعیین تکلیف مالکیت ها در بافت های ناکارآمد بود.

عزتی عنوان کرد: هدف شرکت بازآفرینی شهری درجاسازی مساکن است اما با این حال بیش از ۵۰ هکتار زمین مسکونی بافت ناکارآمد تبریز در مسیر حریم دکل ها، مسیل ها و تاسیسات شهری قرار دارد که باید جابجا شده و ساکنان آن در محل دیگری اسکان یابند.

وی افزود: برای مالکیت این بافت ها، باید مبالغی در نظر گرفته شود و مالکان با شرکت های توسعه گر به توافق برسند و شرکت ها نیز بدانند که با چه کسی طرف هستند.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز در ادامه به تخصیص تسهیلات برای ساخت مساکن جدید اشاره کرد و گفت: در سفر مهندس پژمان به تبریز، ایشان قول دادند که وام های ۳۰ و ۵۰ میلیونی با درصدهای ۹ و ۱۸ پرداخت شود و در این میان شرکت های توسعه گر که بصورت انبوه ساز فعالیت می کنند، در اولویت قرار می گیرند و در کنار آنها افراد عادی هم که در بافت های ناکارآمد زندگی می کنند، از این تسهیلات بهره مند شوند.

وی با اشاره به نقش شهرداری در ساخت مساکن جدید، اظهار کرد: شهرداری در امر انبوه سازی مداخله گر مستقیم نیست اما در کنار ارائه تسهیلات، پروانه رایگان نیز صادر می کند. بطوریکه طی سال های گذشته شهرداری تبریز از محل صدور پروانه های رایگان، بالای ۵۰ میلیارد از دولت طلب دارد.

عزتی در عین حال از همکاری شهرداری تبریز در ساخت چند پروژه مسکونی خبر داد و گفت: شهرداری تبریز به عنوان پایلوت از طریق چند شرکت از جمله شرکت پیش ساخته و عمران و توسعه به بحث ساخت ورود کرده و به عنوان پیشرو ساخت چند پروژه را آغاز کرده است تا بخش های خصوصی نیز ترغیب به ورود به بحث ساخت و ساز شوند. البته در بحث شرکت های خصوصی، مشکلاتی بود که در جلسه با معاون محترم وزیر این مشکلات برطرف شد.

 


ساناز نجدپور