شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای

 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 تصدیق گواهی
 
تاریخ : شنبه 15 دي 1397     |     کد : 413

تسهیلات حمایت از احیای محور تاریخی، فرهنگی و اماکن تاریخی شهر تبریز در قالب تعرفه عوارض محلی از طرف معاونت شهرسازی و معماری تهیه و تقدیم شورای محترم اسلامی کلان‌شهر تبریز گردید

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز از پیشنهاد تسهیلات ویژه برای حمایت مالکان املاک و سرمایه‌گذاران بخش خصوصي در راستای حفظ و احياي محور تاریخی، فرهنگی و اماكن تاريخي شهر تبریز در قالب تعرفه عوارض محلی به شورای محترم شهر تبریز، خبر داد.

دکتر محمد عزتی اظهار داشت: این تسهیلات باهدف ايجاد انگيزه‌هاي اقتصادي در احیا، مرمت و استفاده بهينه از محور تاریخی، فرهنگی، فضاها و اماكن تاريخي و نيز اعمال نظارت مناسب بر آن‌ها پیشنهاد شده و در برگیرنده املاک ثبت‌شده تاریخی، املاک دارای ارزش که فعلا ثبت‌نشده اند و املاک مجاور یا واقع در حریم آنها می‌باشد.
 

بر این اساس در قالب تعرفه عوارض محلی سال 98 و در صورت تصویب توسط شورای محترم اسلامی شهر، بهره‌برداری از بناهای تاریخی به‌عنوان رستوران، قهوه‌خانه سنتی، مرکز عرضه محصولات فرهنگی، هنری و صنایع‌دستی، هتل، مسافرخانه، مهمان‌پذیر و مهمان‌سرا، موزه شخصی، خانه موزه (خانه تاریخی قابل بازدید برای عموم)، نمایشگاه و گالری هنری و مراکز ارائه خدمات فرهنگی و هنری انتفاعی، موجب بهره‌بندی از کاهش مبنای محاسبه کلیه عوارض صدور مجوز، خواهد بود. همچنین طبق پیشنهاد ارائه شده در صورت مرمت خانه‌های تاریخی جهت استفاده مسکونی یا استفاده‌های غیر انتفاعی، وام بلاعوض از سوی شهرداری تخصیص خواهد یافت.
 

وی اضافه کرد، با توجه به محدودیت ساخت و ساز برای املاک واقع در حریم خانه‌های تاریخی، جهت حمایت از آنها نیز تسهیلات مناسبی در صورت رعایت نقشه‌های تائید شده میراث فرهنگی با نمای کاملاً هماهنگ با بنای تاریخی پیش‌بینی شده است.

لازم به ذکر است مرجع تشخیص املاک دارای ارزش و تصویب نوع بهره برداری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان می‌باشد و کلیه فرایند مرمت بنا بایستی زیر نظر کارشناسان آن اداره صورت گیرد.


ساناز نجدپور
نوشته شده در   شنبه 15 دي 1397  ساعت  12:34      تعداد بازدید  28