شعار سال
 
 شهین باهر
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 راهنمای ارسال گزارشات مرحله ای

 
 دستورالعمل نماهای شهری
 
 تصدیق گواهی
 
تاریخ : سه شنبه 20 شهريور 1397     |     کد : 394

بنابراعلام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز نتایج نهایی «مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز» طی گزارشی به شرح ذیل بیان می گردد

آثار رسیده به مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز توسط هیات داوران بررسی و نفرات برترانتخاب گردیدند

بنابراعلام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز نتایج نهایی «مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز» طی گزارشی به شرح ذیل بیان می گردد:

آثار رسیده به مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز توسط هیات داوران بررسی و نفرات برترانتخاب گردیدند:

با هدف احداث پارکی به وسعت حدود ۱۰ هکتار دربافت مرکزی شهر تبریز ودر محل ضلع شمالی خیابان آزادی در سه راهی ارتش (محوطه سابق پادگان ارتش)، فراخوان دعوت از معماران و شهرسازان کشوری و بین المللی منتشر گردید تا با ارائه طرح و آثار خویش شهرداری تبریز را در احداث هر چه مناسب و اصولی و علمی پارک باغشمال یاری نمایند.

عزتی، معاون شهرسازی و معماری، با اعلام اینکه فراخوان مسابقه دوازدهم اردیبهشت ماه سالجاری اعلان عمومی گردیده، افزود : پس از اتمام مهلت ارسال آثار، تا پایان وقت اداری روز هفتم شهریور ۵۰ اثر از سوی معماران و شهرسازان داخل و خارج کشورتوسط دبیرخانه مسابقه دریافت گردید.

در فراخوان مسابقه طراحی، به نوع آوری و خلاقیت، ایجاد فضای شهری پویا، تطابقت اقلیمی و موقعیت پارک، لحاظ نمودن ایستگاه آتی الاحداث قطار شهری در جنوب سایت، هماهنگی با زمینه تاریخی محدوده باغشمال، رعایت استانداردهای معماری منظر و فضای سبز و … به عنوان معیارهای طراحی مسابقه اشاره شده بود.

داوران این مسابقه متشکل از مهندس سید محمد بهشتی، دکتر مرتضی میر غلامی و دکتر هما ایرانی بهبهانی از اساتید دانشگاه های کشور طرح های رسیده را پانزدهم شهریور در محل ساختمان شهرداری منطقه ۳ داوری کرده و نفرات برتر را اعلام نمودند.

داوران با بررسی آثار بصورت حذفی ۱۶ اثر را در مرحله اول انتخاب نمودند و با حذف 6 طرح دیگر در مرحله دوم ،نهایتا ۱۰ طرح به مرحله نهایی راه یافتند.

اسامی سرگروه های طرح های اول، دوم، سوم این مسابقه براساس نظر هیات داوران  به شرح زیر است:

اسامی طرح های برتر:

رتبه اول: اصغر مطیع نوعپروری
رتبه دوم: کوروش حاجی زاده
رتبه سوم: مینا لطف الهی

هیات داوری دلیل اختصاص رتبه اول مسابقه به اصغر مطیع نوعپروری را به خاطر توجه به سابقه تاریخی سایت، در نظر گرفتن وضع موجود و طراحی فضاهای با قابلیت استفاده بهتر برای عموم مردم با کمترین مداخله، دلیل اختصاص رتبه دوم به کوروش حاجی زاده را وجود پیوند پیرامون سایت با بافت اطراف، پیوند با گذشته اقتصادی و اجرایی بودن طرح و دلیل کسب رتبه سوم مسابقه از سوی مینا لطف الهی یقین نیز داشتن پیوند با رد پایی از گذشته، رابطه با فضاهای اطراف، موقعیت های متنوع مردم دار، فعالیت های چند گانه در فضای محور اصلی، توجه به معاصربودن طرح، انطباق دادن فضاهای گذشته به نیازهای امروزی اعلام داشتند.

به غیر از رتبه های اول تا سوم، هفت اثردیگر نیز از سوی هیئت داوران شایسته تقدیر دانسته شد، که اسامی سر گروه های صاحبان آثار به ترتیب حروف الفبا و بدون اولویت به قرار زیر می باشد:

آثار شایسته تقدیر:  

– امیر احمدی نسب
– امیر محمد اخوان
– امیر حسین حسینی
– فرناز خواجه سعید
– حسام ریاحی اصفهانی
– سید مهدی طبائیان نژاد
– ابوالفضل ملایچردی

کارفرما : شهرداری کلان شهر تبریز
برگزار کننده مسابقه : شهرداری منطقه ۳ - معاونت شهر سازی و معماری
مدیر مسابقه : غلامرضا ایرانی 

 

تصاویر جلسه داوری:

 
طرح های برگزیده اول تا سوم :
 
رتبه اول: اصغر مطیع نوعپروری

 
  

رتبه دوم:
کوروش حاجی زاده


رتبه سوم:
مینا لطف الهی

 
 


ساناز نجدپور