محتوای 3
دکتر ایرج شهین باهر
شهردار کلانشهر تبریز 
 
 
 دکتر محمد عزتی
معاون شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 

 
 
 
 
 
 
  • 10
  • 09
  • 4
  • 2
 
 
  دستورالعمل طراحی، کنترل و اجرای نماهای شهری

اهداف: 

- ارتقا کیفی سیما و منظر شهری تبریز

- حفظ و تقویت هویت و اصالت شهرسازی و معماری ایرانی - اسلامی

- هماهنگی و همخوانی با معماری بومی شهر تبریز 

- تدوین ضوابط اجرایی جهت طراحی اصولی نمای ساختمانها

- ارتقا کیفیت ساخت و سازهای شهر تبریز

- رعایت مقررات ملی ساختمان ایران و مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و طرح تفصیلی مصوب شهر تبریز  


حوزه شمول (دامنه کاربرد):

رعایت این دستورالعمل از تاریخ ابلاغ، در طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا، بهره برداری و نگهداری کلیه ساختمان‌های شهر تبریز الزامی است. این مصوبه برای تمامی مراجع صدور مجوز و کنترل ساخت و ساز اعم از دفاتر فنی، ادارات دولتی و سایر ارگانها با طرح‌های مستقل نیز، لازم الاجرا میباشد. هماهنگی و نظارت بر اجرای صحیح موضوع با دفتر فنی سازمان ذیربط خواهد بود.


مستندات قانونی:

این دستورالعمل با استناد به مصوبه مورخ 87/09/25 شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در تکمیل مصوبه مورخ 69/08/28 ، در خصوص ضوابط و مقررات ارتقای کیفی سیما و منظر شهری و همچنین براساس ضوابط طرح تفصیلی کلانشهر تبریز ابلاغی به تاریخ 91/12/09، مقررات ملی ساختمان ایران (مبحث چهارم و بیستم) و همچنین وظایف قانونی شهرداری، تهیه شده است و تکمیل کننده ضوابط لازم الاجرای طرح تفصیلی میباشد. ضوابط حاضر شامل محدوده محور تاریخی - فرهنگی و محدوده شهرک خاوران نبوده و در این محدودهها ضوابط مصوب لازم الاجرا می باشد. 


 
 
 

راهنمای استفاده از سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسین محترم عضو سازمان نظام مهندسی: 


1) جهت استفاده از سیستم ابتدا باید نرم¬افزار Silverlight را برروی رایانه خود نصب نمایید. برای دانلود نرم افزار مذکور از تارنمای مایکروسافت به آدرس https://www.microsoft.com/silverlight استفاده فرمایید. 

2) برای اجرای سیستم شهرسازی باید از مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) استفاده نمایید. 

3) به تارنمای سیستم یکپارچه شهرسازی در آدرس http://esup.tabriz.ir  مراجعه نموده و تنظیمات ذیل را در مرورگر اکسپلورر اعمال نمایید

 

4)  وارد سیستم شوید. 

  
5) جهت ورود به سیستم اطلاعات زیر را وارد نمایید:  
 
  • نام کاربری:     شماره عضویت
  • کلمه عبور:     کلمه عبور یکی از  4  گزینه روبرو می باشد:       1) 10 عدد صفر     2) کد ملی      3) شماره شناسنامه 4) بدون رمز (خالی)
  • شناسه:       قسمت شناسه خالی گذاشته


 
*در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با قسمت انفورماتیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تماس حاصل نمایید. 

 


6) ابتدا بروی آیکون خود اظهاری کلیک نموده و سپس کلید ویرایش را انتخاب نمایید. 

 


 
7) تمامی فیلدهای موجود در هر چهار برگ ( مشخصات فردی – مشخصات تحصیلی – مشخصات تماس ) را تکمیل و اسکن تصاویر با کیفیت حداقل 100 کیلوبایت بارگزاری نمایید و در پایان کلید ذخیره را کلیک کنید. 

 


8) پس از تکمیل کلیه فیلد ها و ذخیره نمودن آنها به معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز مراجعه نموده و پس از احراز هویت و مهر امضا نمودن فرم مشخصات تکمیل شده در قسمت خود اظهاری و فرم تعهد چاپ شده از سیستم، سامانه برای شما فعال خواهد شد.


* در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با واحد امور مهندسین معاونت شهرسازی و معماری به شماره 34793363 داخلی 6 تماس حاصل نمایید.