مظفر سلیمانی
دکتر یعقوب هوشیار
شهردار تبریز
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
سرپرست معاونت شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • TBZ-01
  • TBZ-01
  • TBZ-03
  • TBZ-04
 
 
  کاربری فضای سبز و پارک و ...
ضابطه کاربری فضاي سبز و پارك

حداقل مساحت زمين براي احداث پارك و فضاي سبز (جهت تجهيز فضاي سبز) در سطح محله 750 مترمربع.

ـ حداقل مساحت زمين براي احداث پارك و فضاي سبز (جهت تجهيز فضاي سبز) در سطح نواحي و مناطق شهر 1500 مترمربع.

ـ معادل 10% از سطح كل پاركها و فضاهاي سبز تجهيز شده را تا حداكثر 5000 مترمربع در همكف مي‌توان به فضاهاي سرپوشيده بمنظور استفاده‌هاي مرتبط، همچون غذاخوري‌ها، دكه‌هاي فروش و فضاهاي فرهنگي اختصاص‌ داد.
[در پارك‌هاي شهري و فراشهري احداث بنا در هركدام از پلاك‌هاي ثبتي مي‌بايد به مقدار 10% و حداكثر 5000 مترمربع در همكف رعايت گردد.  و تراكم برابر طراحي انجام شده مي‌بايست رعايت گردد.]

ـ تامين دسترسي مناسب و ايجاد پاركينگ‌هاي عمومي براي پارك‌ها با مقياس عملكرد پارك، حجم مراجعات الزامي است.

ـ هرگونه ساخت و ساز مسكوني، صنعتي، نظامي در محدوده پارك‌ها ممنوع است و كاربري مجاز، محدود به فعاليتهاي مرتبط با گذران اوقات فراغت، تفرج و گردشگري، فرهنگي و ورزشي مي‌باشد.

ـ رعايت ضوابط و مقررات معلولين در كليه پارك‌ها و فضاهاي باز عمومي الزامي است.ضابطه کاربری باغات و مزارع داخل محدوده شهر

در اجرای این ضوابط لازم است قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها نیز رعایت گردد.

1- فضای سبز عمومی:

باغاتی که شهرداری علاوه بر مصوبات طرحها می تواند تملک نموده و با حفظ یا ارتقاء وضعیت درخت و سیستم آبیاری بصورت فضای سبز عمومی نگهداری نماید (اعم از اینکه در طرح مصوب دارای کاربری فضای سبز باشد یا خیر) با تصویب مراجع مربوطه به فضای سبز عمومی تبدیل می شود.

2- باغ مسکونی و باغ تفریحی

باغاتی که دارای کاربری مصوب باغ در طرح تفصیلی باشند به دو صورت کلی به شرح ذیل قابل تبدیل به باغ – مسکونی و باغ- تفریحی با ضوابط تفکیک و ساختمان سازی ویژه  هستند .

1-2- باغ مسکونی

1-1-2- حداقل تفکیک، افراز و تقسیم 2000 متر مربع ، با تراکم ساختمانی 20درصد و حداکثر سطح اشغال 10 درصد و حداکثر در دو طبقه روی پیلوت یا زیر زمین

2-1-2- در صورتیکه مالک مایل به استفاده از تراکم بیشتر باشد، در مقابل افزایش مساحت قطعات تفکیکی اجازه احداث  ساختمان با تراکم و طبقات بیشتر  بشرح زیر داده می شود:

1-2-1-2- در قطعات بیش از 2000 تا 5000 متر مربع اجازه استفاده از تراکم ساختمانی 30% با حداکثر سطح اشغال 15 % سطح زمین
2-2-1-2- در قطعات تفکیکی 5000 متر مربع به بالا اجازه استفاده از تراکم ساختمانی 45% با حداکثر  سطح اشغال 15%  سطح زمین

تبصره 1- باغاتی که با تعریض و اصلاح معبر  مساحت آنها کمتر از 500 متر مربع باشند حائز شرایط باغ نمی باشند و برابر منطقه بندی همجوار می توانند عمل نمایند.

تبصره 2- در صورت احداث ساختمان مسکونی در یک طبقه ، محل استقرار آن باید از هر ضلع زمین حداقل 4 متر فاصله داشته باشد. این فاصله در مورد ساختمانهای 2 طبقه 8 متر، 3 طبقه 12 متر و 4 طبقه 16 متر می باشد. احداث ساختمان با بیش از 4 طبقه در مناطق باغ مسکونی مجاز نیست و نقشه استقرار بنا در زمین باید با رعایت کمترین میزان قطع درخت باشد.

تبصره 3 - با استفاده از مزایای تفکیک مربوط به قطعات بزرگتر موضوع بندهای 1-2-1-2 و 2-2-1-2 هرگونه تفکیک بعدی ممنوع است و مراتب بایستی در سند مالکیت و صورتمجلس تفکیکی قید شود.

تبصره 4- سطح اشغال و تراکم های فوق برای مساحت زمین بعد از عقب کشی و رعایت برهای اصلاحی محاسبه می شود.

تبصره 5- در صورت افزايش حداقل 30 درصد درخت با محيط بن بيش از 50 سانتيمتر از حدنصاب تعيين شده براي تعريف باغ درقانون حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها مالک می¬تواند از 5% تراکم تشویقی استفاده نماید.


2-2- باغ - تفریحی

باغ های با مساحت 2500 متر مربع ( قبل از عقب کشی) و بیشتر ، به شرط آنکه از خیابان های 16 متری و بیشتر دسترسی داشته باشند در چارچوب ضوابط و مقررات فوق، مجاز به استفاده  خدماتی انتفاعی شامل هتل، واحدهای تفریحی و پذیرایی و گردشگری و ورزشی و فرهنگی بجای کاربری مسکونی هستند .

تبصره 1- پلاک ها یا قطعاتی که به صورت پراکنده در داخل پهنه ها یا کاربریهای مختلف شهر قرار دارند و به موجب مقررات و توسط مراجع ذیربط باغ تشخیص داده می شوند و نیز مالکین اراضی که کاربری مصوب آنها عمومی ( آموزشی، ورزشی ، فرهنگی ، مذهبی، بهداشتی ، درمانی ، اداری - انتظامی، تاسیسات و تجهیزات شهری ) نباشد. می توانند از ضوابط باغ مسکونی و باغ تفریحی به شرط تهیه شناسنامه باغات و حفظ درختان و تغییر کاربری به باغ استفاده نمایند .

تبصره 2- از فضای باز موجود در باغ مسکونی و باغ تفریحی با رعایت حفظ حداکثر فضای سبز و حداقل قطع درختان میتوان به عنوان پارکینگ استفاده نمود.


ضابطه کاربری پرورش گل و گياه

در اين كاربري احداث مجتمع‌هاي توليد، توزيع، فروش و بازاريابي گل، نهال، درخت، درختچه مجاز مي‌باشد.

ـ حداكثر سطح اشغال 20% مساحت زمين.

 ـ حداكثر تراكم ساختماني 40% مساحت زمين.

ـ تامين يك واحد پاركينگ در فضاي باز و يا به شكل سرپوشيده به ازاء هر 50 مترمربع زيربنا الزامي است.  • تبصره 5- در صورت افزايش حداقل 30 درصد درخت با محيط بن بيش از 50 سانتيمتر از حدنصاب تعيين شده براي تعريف باغ درقانون حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها مالک می¬تواند از 5% تراکم تشویقی استفاده نماید. 
 محتوای 3

راهنمای استفاده از سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسین محترم عضو سازمان نظام مهندسی: 


1) جهت استفاده از سیستم ابتدا باید نرم¬افزار Silverlight را برروی رایانه خود نصب نمایید. برای دانلود نرم افزار مذکور از تارنمای مایکروسافت به آدرس https://www.microsoft.com/silverlight استفاده فرمایید. 

2) برای اجرای سیستم شهرسازی باید از مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) استفاده نمایید. 

3) به تارنمای سیستم یکپارچه شهرسازی در آدرس http://esup.tabriz.ir  مراجعه نموده و تنظیمات ذیل را در مرورگر اکسپلورر اعمال نمایید

 

4)  وارد سیستم شوید. 

  
5) جهت ورود به سیستم اطلاعات زیر را وارد نمایید:  
 
  • نام کاربری:     شماره عضویت
  • کلمه عبور:     کلمه عبور یکی از  4  گزینه روبرو می باشد:       1) 10 عدد صفر     2) کد ملی      3) شماره شناسنامه 4) بدون رمز (خالی)
  • شناسه:       قسمت شناسه خالی گذاشته


 
*در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با قسمت انفورماتیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تماس حاصل نمایید. 

 


6) ابتدا بروی آیکون خود اظهاری کلیک نموده و سپس کلید ویرایش را انتخاب نمایید. 

 


 
7) تمامی فیلدهای موجود در هر چهار برگ ( مشخصات فردی – مشخصات تحصیلی – مشخصات تماس ) را تکمیل و اسکن تصاویر با کیفیت حداقل 100 کیلوبایت بارگزاری نمایید و در پایان کلید ذخیره را کلیک کنید. 

 


8) پس از تکمیل کلیه فیلد ها و ذخیره نمودن آنها به معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز مراجعه نموده و پس از احراز هویت و مهر امضا نمودن فرم مشخصات تکمیل شده در قسمت خود اظهاری و فرم تعهد چاپ شده از سیستم، سامانه برای شما فعال خواهد شد.


* در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با واحد امور مهندسین معاونت شهرسازی و معماری به شماره 34793363 داخلی 6 تماس حاصل نمایید.