مظفر سلیمانی
دکتر یعقوب هوشیار
شهردار تبریز
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
سرپرست معاونت شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • TBZ-01
  • TBZ-01
  • TBZ-03
  • TBZ-04
 
 
  کاربری حمل و نقل و انبار
ضابطه کاربری حمل و نقل و انبار

در اين كاربري احداث پايانه مسافربري و باربري، انبار، سردخانه و پاركينگ عمومي مجاز است.
و همچنين احداث عمده‌فروشي و انبار، كارگاههاي سبك غيرمزاحم (از نظر صدا، بو، لرزش، فاضلاب)، پاركينگ و بارانداز و تمامي تاسيسات وابسته حمل و نقل از جمله مجتمع خدمات خودرويي و كارواش بلامانع است.

تاسيسات وابسته به حمل و نقل با مساحت كمتر از 1000 مترمربع بايد به يك معبر محلي ناحيه‌اي دسترسي داشته باشند در تاسيسات حمل و نقل با مساحت بيش از 1000 مترمربع ضمن تأمين دسترسي دوم حداقل بايد به يك معبر محلي شهري و بالاتر نيز دسترسي داشته باشد.

همجواري تاسيسات حمل و نقل با كاربريهاي آموزشي ـ درماني ـ فرهنگي ممنوع بوده و كليه فعاليتهاي مربوط به حمل و نقل مي‌بايست از تقاطعهاي اصلي و ميادين حداقل 50 متر فاصله داشته باشند .

ضوابط استقرار كارواش:

(1ـ1) حداقل مساحت كارواش بايستي 1000 مترمربع باشد.
(2ـ1) استعلام از اداره كل حفاظت محيط زيست استان آذربايجان شرقي در مورد آلودگي‌هاي زيست محيطي (نحوه دفع فاضلاب و پسابها).
(3ـ1) استعلام از سازمان ترافيك شهرداري تبريز.
(4ـ1) فاصله كارواش از تقاطعهاي اصلي و ميادين بايستي از 150 متر كمتر نباشد.
(5ـ1) منطقه استقرار كارواش و نحوه دسترسي به معابر و كاربريهاي همجوار عينا مطابق با ضوابط ذكر شده در پايانه و تاسيسات وابسته حمل و نقل مي‌ باشد.- حداكثر سطح اشغال بنا در طبقه همكف نبايستي از 50 درصد بيشتر باشد. 

ـ مكان ساخت به فاصله 3 متر از حدود زمين و حداكثر تراكم 100 درصد (دو طبقه) مي‌باشد.

ـ احداث زيرزمين جزو طبقات محسوب نمي‌گردد و سطح آن نيز در تراكم محاسبه نمي‌شود.

ـ در اين كاربري پيش‌آمدگي در معابر اطراف به هيچ وجه مجاز نيست.

ـ احداث واحد مسكوني جز براي سرايدار در اين كاربري مجاز نيست و حداكثر مساحت آن 40 مترمربع بوده و جزو زيربنا و تراكم مجاز محسوب مي‌گردد.

ـ در مناطقي كه در مجاورت گذرهاي با عرض كمتر از 12 متر (داراي دسترسي كمتر از 12 متر) مي‌باشند، استقرار اين عملكرد مجاز نيست و كاربري و تراكم پلاك‌ها براساس مناطق مسكوني همجوار مي‌باشد.

ـ هر واحد عمده‌فروشي مي‌بايد براي تخليه و بارگيري به ازاي هر 100 مترمربع مساحت دو واحد پاركينگ در محوطه يا زيرزمين اختصاص دهد.

ـ در صورت انتقال انبارها به خارج از محدوده شهر، كاربري محل مذكور مي‌تواند به كاربري منطقه‌بندي مسكوني تغيير يابد .[حق تغيير و تعيين كاربري انتفاعي درصدي از كل زمين مي‌باشد (با تصويب شوراي اسلامي شهر) كه مالك بايستي براي ايجاد كاربريهاي عمومي به شهرداري واگذار نمايد.]


ضوابط تفكيك حمل و نقل و انبار :

حداقل مساحت تفكيك قطعات در كاربري حمل و نقل و انبار 1000 مترمربع مي‌باشد.
 ضابطه کاربری ميدان ميوه و تره‌ بار

كاربريهاي مجاز استقرار در ميدان ميوه و تره‌بار به ترتيب زير عبارتند از:

يك ـ عمده‌فروشي.

دو ـ انبار

سه ـ پاركينگ و بارانداز.


ضوابط احداث:

ـ حداكثر سطح اشغال 35% مساحت زمين.

ـ حداكثر تراكم ساختماني 60% مساحت زمين.

ـ تامين پاركينگ و بارانداز به ميزان 25% مساحت زمين الزامي است.

ـ طرح فاز صفر ميادين ميوه و تره‌بار با عملكرد شهري مي‌بايد به تائيد كميته كار كميسيون ماده پنج برسد.

ـ مكان عرضه محصولات كشاورزي و دامي و آبزيان با تاييد معاونت شهرسازي و معماري و حمل و نقل بلامانع است.

 
 محتوای 3

راهنمای استفاده از سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسین محترم عضو سازمان نظام مهندسی: 


1) جهت استفاده از سیستم ابتدا باید نرم¬افزار Silverlight را برروی رایانه خود نصب نمایید. برای دانلود نرم افزار مذکور از تارنمای مایکروسافت به آدرس https://www.microsoft.com/silverlight استفاده فرمایید. 

2) برای اجرای سیستم شهرسازی باید از مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) استفاده نمایید. 

3) به تارنمای سیستم یکپارچه شهرسازی در آدرس http://esup.tabriz.ir  مراجعه نموده و تنظیمات ذیل را در مرورگر اکسپلورر اعمال نمایید

 

4)  وارد سیستم شوید. 

  
5) جهت ورود به سیستم اطلاعات زیر را وارد نمایید:  
 
  • نام کاربری:     شماره عضویت
  • کلمه عبور:     کلمه عبور یکی از  4  گزینه روبرو می باشد:       1) 10 عدد صفر     2) کد ملی      3) شماره شناسنامه 4) بدون رمز (خالی)
  • شناسه:       قسمت شناسه خالی گذاشته


 
*در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با قسمت انفورماتیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تماس حاصل نمایید. 

 


6) ابتدا بروی آیکون خود اظهاری کلیک نموده و سپس کلید ویرایش را انتخاب نمایید. 

 


 
7) تمامی فیلدهای موجود در هر چهار برگ ( مشخصات فردی – مشخصات تحصیلی – مشخصات تماس ) را تکمیل و اسکن تصاویر با کیفیت حداقل 100 کیلوبایت بارگزاری نمایید و در پایان کلید ذخیره را کلیک کنید. 

 


8) پس از تکمیل کلیه فیلد ها و ذخیره نمودن آنها به معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز مراجعه نموده و پس از احراز هویت و مهر امضا نمودن فرم مشخصات تکمیل شده در قسمت خود اظهاری و فرم تعهد چاپ شده از سیستم، سامانه برای شما فعال خواهد شد.


* در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با واحد امور مهندسین معاونت شهرسازی و معماری به شماره 34793363 داخلی 6 تماس حاصل نمایید.