مظفر سلیمانی
دکتر یعقوب هوشیار
شهردار تبریز
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
سرپرست معاونت شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • TBZ-01
  • TBZ-01
  • TBZ-03
  • TBZ-04
 
 
  کاربری تاسیسات و تجهیزات شهری
ضابطه کاربری تاسيسات و تجهيزات شهري 

در اين كاربري احداث میادین میوه و تره بار با عملکرد ناحیه ای، پمپ بنزين و گاز، تاسيسات آب، برق، گاز، تلفن، فاضلاب، آتش‌نشاني و ايستگاههاي آتش‌نشاني مجاز است.

در كليه كاربريهاي تاسيسات و تجهيزات شهري رعايت حرايم ايمني و حفاظتي به لحاظ همجواري با ساير كاربريها طبق نظر سازمانهاي ذيربط الزامي است.

مراكز تاسيسات شهري با عملكرد محله‌اي تا مساحت 500 مترمربع حداقل بايد به يك معبر محلي محله‌اي دسترسي داشته باشد. اين ميزان براي تاسيساتي در مقياس ناحيه‌اي معبر محلي ناحيه‌اي و در مقياس شهري محلي شهري و بالاتر خواهد بود ضمنا تأمين دسترسي دوم براي تاسيسات و تجهيزات شهري در مقياس ناحيه‌اي و شهري الزامي است. احداث پمپ بنزين در فاصله كمتر از 50 متر (در جوار معابر شرياني درجه دو) از تقاطعات اصلي (همسطح) و ميادين و در فاصله كمتر از 75 متر از انتهاي قوس رمپ غيرهمسطح (در جوار معابر شرياني درجه يك) ممنوع است.

تبصره 1- تغيير كاربريهاي انتفاعي و عمومي به تاسيسات و تجهيزات شهري جهت استقرار پستهاي برق و مخابراتي پس از بررسي شهرداري با رعايت شرايط زير بلامانع است:
1- درخواست ادارات برق و مخابرات جهت ايجاد پستهاي برق و مخابرات.
2- توافق ادارات ذيربط با مالكان اراضي (خصوصي، عمومي و دولتي).
3- حداكثر مساحت مجاز پستهاي برق و مخابرات 50 مترمربع ميباشد.
4- حداكثر سطح اشغال و تراكم ساختماني 100% مي‌باشد.

تبصره 2- تغيير كاربريهاي انتفاعي و عمومي به تاسيسات و تجهيزات شهري جهت استقرار ايستگاههاي تقليل فشار گاز با رعايت شرايط زير بلامانع است:
1- پيشنهاد تغيير كاربري و مساحت مورد نياز جهت استقرار ايستگاه توسط اداره گاز ارائه و بعد از تائيد شهرداري و محيط زيست در كميسيون ماده پنج بررسي و تصويب خواهد گرديد.
2- حداكثر سطح اشغال و تراكم ساختماني توسط اداره گاز پيشنهاد و بعد از تائيد شهرداري و محيط زيست در كميسيون ماده پنج بررسي و تصويب خواهد گرديد.
3- توافق با مالكان اراضي (خصوصي، عمومي، دولتي).


ضوابط تفكيك تاسيسات و تجهيزات شهري :

اين كاربري محدوديتي از نظر سطح نداشته و تابع ضوابط دستگاههاي ذيربط است. ليكن براي احداث جايگاه سوخت، پمپ بنزين و گاز مساحت قطعه تفكيكي نبايستي كمتر از 1000 مترمربع باشد.

 
 محتوای 3

راهنمای استفاده از سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسین محترم عضو سازمان نظام مهندسی: 


1) جهت استفاده از سیستم ابتدا باید نرم¬افزار Silverlight را برروی رایانه خود نصب نمایید. برای دانلود نرم افزار مذکور از تارنمای مایکروسافت به آدرس https://www.microsoft.com/silverlight استفاده فرمایید. 

2) برای اجرای سیستم شهرسازی باید از مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) استفاده نمایید. 

3) به تارنمای سیستم یکپارچه شهرسازی در آدرس http://esup.tabriz.ir  مراجعه نموده و تنظیمات ذیل را در مرورگر اکسپلورر اعمال نمایید

 

4)  وارد سیستم شوید. 

  
5) جهت ورود به سیستم اطلاعات زیر را وارد نمایید:  
 
  • نام کاربری:     شماره عضویت
  • کلمه عبور:     کلمه عبور یکی از  4  گزینه روبرو می باشد:       1) 10 عدد صفر     2) کد ملی      3) شماره شناسنامه 4) بدون رمز (خالی)
  • شناسه:       قسمت شناسه خالی گذاشته


 
*در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با قسمت انفورماتیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تماس حاصل نمایید. 

 


6) ابتدا بروی آیکون خود اظهاری کلیک نموده و سپس کلید ویرایش را انتخاب نمایید. 

 


 
7) تمامی فیلدهای موجود در هر چهار برگ ( مشخصات فردی – مشخصات تحصیلی – مشخصات تماس ) را تکمیل و اسکن تصاویر با کیفیت حداقل 100 کیلوبایت بارگزاری نمایید و در پایان کلید ذخیره را کلیک کنید. 

 


8) پس از تکمیل کلیه فیلد ها و ذخیره نمودن آنها به معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز مراجعه نموده و پس از احراز هویت و مهر امضا نمودن فرم مشخصات تکمیل شده در قسمت خود اظهاری و فرم تعهد چاپ شده از سیستم، سامانه برای شما فعال خواهد شد.


* در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با واحد امور مهندسین معاونت شهرسازی و معماری به شماره 34793363 داخلی 6 تماس حاصل نمایید.