مظفر سلیمانی
دکتر یعقوب هوشیار
شهردار تبریز
 
 عزتی
 دکتر محمد عزتی
سرپرست معاونت شهرسازی ومعماری
 
 شهرسازی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • TBZ-01
  • TBZ-01
  • TBZ-03
  • TBZ-04
 
 
  کاربری مذهبی، فرهنگی و جهانگردی

ضابطه کاربری مذهبي

ايجاد مصلي، مساجد، حسينيه‌ها، تكايا، سقاخانه و مراكز مذهبي اقليت‌هاي مذهبي رسمي در اين كاربري بلامانع است.

همجواري اراضي مذهبي با فضاهاي فرهنگي و فضاي سبز داراي اولويت مي¬باشد. دسترسي فضاهاي مذهبي از طريق يك معبر با عرض 12 متر و بيشتر تأمين مي¬شود. تأمين دسترسي دوم از همان بر یا برهای دیگر براي مساجد الزامي است. دسترسي مصلي از طريق چهار معبر جانبي تأمين مي‌گردد كه لااقل دو معبر آن سواره باشد. دسترسي اين كاربري از طريق معابر محلي شهري خواهد بود. [در مورد مراكز مذهبي وضع موجود در صورت عدم امكان تامين دسترسي دوم (در زمان تجديد بنا) احداث بنا بدون دسترسي دوم بلامانع است.]

طراحي و نظارت بر اماكن متبركه و مساجد رعايت مصوبه مورخ 62/12/25 شورايعالي شهرسازي و معماري ايران الزامي است. حداقل فاصله ساختمان مسجد از معبر اصلي بايستي پنج متر باشد. احداث بناي مساجد و ساير فضاهاي مذهبي حداكثر تا دو طبقه مجاز است. [عقب‌نشيني فضاهاي مذهبي از معبر اصلي به عرض 5 متر جهت تامين پاركينگ فضاهاي مذهبي الزامي مي‌باشد] 
استفاده مذهبی از کاربری مسکونی با رعايت ضوابط و مقررات كاربري مذهبي بلامانع است .


ضوابط تفكيك مذهبي :

حداقل مساحت جهت احداث مسجد و ساير فضاهاي مذهبي در سطح محله 500 مترمربع، در سطح نواحي 750 مترمربع و فراتر از آن 2000 مترمربع است.


ضابطه کاربری فرهنگي

كليه اماكن فرهنگي با مساحت تا 500 مترمربع حداقل بايد به يك معبر با عرض 12 متر دسترسي داشته باشند در اماكن فرهنگي با مساحت بيش از 500 مترمربع ضمن تأمين دسترسي دوم، حداقل بايد به يك معبر محلي ناحيه‌اي دسترسي داشته باشند.

حداكثر سطح اشغال ساختمان در طبقه همكف و طبقات، حداكثر تراكم ساختماني مجاز و تعداد طبقات آزاد و منوط به تاييد نقشه‌هاي مربوطه از سوي ارگانهاي ذیربط مي‌باشد. و تعداد يك واحد پاركينگ در زيرزمين يا همكف و يا فضاي باز محوطه به ازاي هر 100 مترمربع زيربناي فرهنگي الزامي است.

  تبصره- در صورتي كه ارگانهاي مربوطه ضوابط احداث بنا را ارايه ننمايند، احداث بنا براساس دستورالعمل زير صورت مي‌گيرد.
1ـ حداكثر سطح اشغال بنا نبايستي از 50 درصد بيشتر باشد.
2ـ حداكثر تراكم ساختماني 200 درصد مي‌باشد.
3ـ احداث زيرزمين حداكثر به مساحت طبقه همكف مشروط به آنكه ارتفاع سقف آن از كف زمين از 1.40 متر تجاوز ننمايد، بلامانع بوده و جز تراكم مجاز محسوب نمي‌گردد.


فرهنگي با عملكرد منطقه اي:

در اين كاربري، احداث كتابخانه، تئاتر، نمايشگاه، موزه و سالن اجتماعات، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان مجاز مي‌باشد و ايجاد سينما در پلاكهاي بيش از 500 مترمربع مجاز است. و ضمنا در سایر موارد براساس مصوبه شورای عالی اقدام خواهد شد.


فرهنگي با عملكرد شهري و فراشهري:

جزئيات استقرار كاربري در اين اراضي بايستي در قالب طرح موضوعي و موضعي مربوطه تعيين گردد. اما به شكل كلان كاربريهاي قابل استقرار به ترتيب زير عبارتند از:
يك ـ فضاهاي سبز.
دو ـ مجموعه‌هاي خدماتي.
سه ـ پاركينگ‌هاي عمومي.
چهار ـ مجموعه‌هاي برگزاري جشنواره‌هاي هنري.
پنج ـ مجموعه‌هاي هنرهاي نمايشي.
شش ـ مجموعه‌هاي توليد فيلم (مشروط به رعايت موازين زيست محيطي و تأييد اداره كل محيط زيست استان).

احداث بنا و ساخت و ساز در كاربري فرهنگي با عملكرد شهري و فراشهري بايستي براساس ضوابط و مقررات فرهنگ و ارشاد اسلامي (اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان) صورت پذيرد. در صورتيكه اداره كل فرهنگ و ارشاد استان ضوابط مدوني را ارائه ننمايد. ضوابط پيشنهادي مشاور به ترتيب زير مي‌باشد:

ـ حداكثر سطح اشغال بنا نبايد از 50% مساحت زمين بيشتر باشد.
ـ حداكثر تراكم ساختماني 100% مساحت زمين خواهد بود. ـ تامين پاركينگ به ميزان حداقل 10% سطح ساخته شده در فضاي باز و يا به شكل سرپوشيده الزامي است.


 ضوابط تفكيك فرهنگي : 

حداقل مساحت جهت احداث كتابخانه و غيره با عملكرد منطقه‌اي 300 مترمربع و با عملكرد شهري 1000 مترمربع تعيين مي‌گردد.ضابطه کاربری جهانگردي و پذيرائي و تفريحي

احداث هتل، مهمانسرا و مسافرخانه، رستوران، اغذيه‌فروشي، چلوكبابي، قهوه‌خانه و شهربازي-تفريحي ويژه و اردوگاه جهانگردي بلامانع است.

كليه تاسيسات جهانگردي و پذيرايي حداقل مي‌بايد به معبر محلي ناحيه‌اي دسترسي داشته باشند و كليه هتلها و مهمانسراها مي‌بايستي داراي دسترسي دوم داشته باشند.

سطح زيربناي اين قطعات در طبقه همكف نبايستي از 50 درصد سطح كل زمين در همكف و 350 درصد در طبقات تجاوز نمايد. رعايت ضوابط و مقررات سازمان ميراث فرهنگي و جهانگردي براي احداث كليه ساختمانهاي جهانگردي و پذيرايي الزامي است. براي هتل‌ها به ازاي هر 3 تخت يك پاركينگ سرپوشيده و مسافرخانه و مهمانپذير به ازاي هر 5 تخت يك واحد پاركينگ سرپوشيده ضروري است.

ـ تامين سه واحد پاركينگ به ازاء هر 100 مترمربع واحد پذيرايي الزامي است.


ضوابط تفكيك جهانگردي و پذيرايي :

براي احداث هتل، حداقل تفكيك قطعات 1000 مترمربع و براي احداث مسافرخانه 500 مترمربع مي‌باشد.


 
 محتوای 3

راهنمای استفاده از سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسین محترم عضو سازمان نظام مهندسی: 


1) جهت استفاده از سیستم ابتدا باید نرم¬افزار Silverlight را برروی رایانه خود نصب نمایید. برای دانلود نرم افزار مذکور از تارنمای مایکروسافت به آدرس https://www.microsoft.com/silverlight استفاده فرمایید. 

2) برای اجرای سیستم شهرسازی باید از مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) استفاده نمایید. 

3) به تارنمای سیستم یکپارچه شهرسازی در آدرس http://esup.tabriz.ir  مراجعه نموده و تنظیمات ذیل را در مرورگر اکسپلورر اعمال نمایید

 

4)  وارد سیستم شوید. 

  
5) جهت ورود به سیستم اطلاعات زیر را وارد نمایید:  
 
  • نام کاربری:     شماره عضویت
  • کلمه عبور:     کلمه عبور یکی از  4  گزینه روبرو می باشد:       1) 10 عدد صفر     2) کد ملی      3) شماره شناسنامه 4) بدون رمز (خالی)
  • شناسه:       قسمت شناسه خالی گذاشته


 
*در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با قسمت انفورماتیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تماس حاصل نمایید. 

 


6) ابتدا بروی آیکون خود اظهاری کلیک نموده و سپس کلید ویرایش را انتخاب نمایید. 

 


 
7) تمامی فیلدهای موجود در هر چهار برگ ( مشخصات فردی – مشخصات تحصیلی – مشخصات تماس ) را تکمیل و اسکن تصاویر با کیفیت حداقل 100 کیلوبایت بارگزاری نمایید و در پایان کلید ذخیره را کلیک کنید. 

 


8) پس از تکمیل کلیه فیلد ها و ذخیره نمودن آنها به معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز مراجعه نموده و پس از احراز هویت و مهر امضا نمودن فرم مشخصات تکمیل شده در قسمت خود اظهاری و فرم تعهد چاپ شده از سیستم، سامانه برای شما فعال خواهد شد.


* در صورت بروز مشکل و عدم ورود به سیستم و خطای نام کاربری و کلمه عبور با واحد امور مهندسین معاونت شهرسازی و معماری به شماره 34793363 داخلی 6 تماس حاصل نمایید.